در ابن بخش قصد داریم تا به طور کامل آمیزش و رابطه زناشویی در ماه رمضان و احکام آن را مورد بررسی قرار دهیم. در ابتدا باید خاطر نشان کنیم که موارد کلی که روزه را باطل می کنند به شرح زیر است:. خوردن و آشامیدن. جماع ( آمیزش ). استمنا. باقی ماندن بر جنابت ، حیض و نفاس تا اذان صبح. دروغ بستن بر نام خدا و پیامبر و ائمه اطهار. رساندن غبار غلیظ بر حلق. اماله کردن (از راه مقعد مایع را وارد برن کردن). تمام سر را زیر آب بردن. احکام نزدیکی ( رابطه جنسی ) در ماه مبارک رمضان. جنب شدن به صورت عمدی، چه به وا ...

آمیزش و رابطه جنسی در ماه رمضان

در ابن بخش قصد داریم تا به طور کامل آمیزش و رابطه زناشویی در ماه رمضان و احکام آن را مورد بررسی قرار دهیم.

در ابتدا باید خاطر نشان کنیم که موارد کلی که روزه را باطل می کنند به شرح زیر است:

خوردن و آشامیدن

جماع ( آمیزش )

استمنا

باقی ماندن بر جنابت ، حیض و نفاس تا اذان صبح

دروغ بستن بر نام خدا و پیامبر و ائمه اطهار

رساندن غبار غلیظ بر حلق

اماله کردن (از راه مقعد مایع را وارد برن کردن)

تمام سر را زیر آب بردن

 

احکام نزدیکی ( رابطه جنسی ) در ماه مبارک رمضان

جنب شدن به صورت عمدی، چه به واسطه نزدیکی یا مقاربت با همسر، عشق بازی و ملاعبه با او و یا هر طریق دیگری {مثل استمناء، جنب شدن به واسطه نگاه به عکس یا فیلم و …}، همانند نوشیدن آب یا خوردن خوراکی روزه را باطل می کند.

عمل نزدیکی با همسر فی نفسه حرام نیست؛ بلکه شکستن روزه به صورت عمدی اشکال دارد و موجب کفاره عمدی {شصت روز برای یک روز یا شصت مدّ طعام برای هر روزی که انسان روزه خود را عمداً افطار کند} می‌شود.

اگر در روزهای ماه رمضان مرد، زن را مجبور به جماع نماید باید کفاره خود و زن را {دو کفاره} بدهد. اگـر هـر دو مـایـل بـه آمیزش زناشویی بودند و در روز ماه مبارک رمضان در حال روزه با یکدیگر آمیزش کردند هر کدام باید یک کفاره بدهند.

اگر کمتر از مقدار ختنه‌گاه داخل واژن شود و منی هم بیرون نیاید، روزه باطل نمی‌شود. ولی در شخصی که ختنه‌گاه ندارد، اگر کمتر از مقدار ختنه‌گاه داخل شود نیز روزه‌اش باطل می‌شود.

اگر فراموش کند که روزه است و آمیزش نماید، یا او را مجبور به رابطه جنسی نمایند به طوری که اختیار از او رفع شود، روزه او باطل نمی‌شود. اگر در بین جماع یادش بیاید یا جبر از او برداشته شود باید فورا از حال جماع خارج شود و اگر نشود روزه او باطل است.

اگر در هنگام خواب منی از انسان بیرون آید {محتلم شود} روزه‌اش باطل نیست ولی پس از آن نمی‌تواند کارهایی که روزه را ب��طل می‌کند انجام دهد.

اگر روزه‌دار بدون قصد بیرون آمدن منی مثلا با زن خود عشق بازی و شوخی کند، چنان چه اطمینان دارد که منی از او خارج نمیشود اگرچه اتفاقا منی بیرون آید، روزه او صحیح است. ولی اگر اطمینان ندارد، در صورتی که منی از او بیرون آید، روزه‌اش باطل است.

آمیزش و رابطه جنسی در ماه رمضان

نزدیکی با همسر اگر بعد از غروب شرعی تا قبل از صبح شرعی باشد اشکالی ندارد ولی چنانچه درحال روزه ؛ به عمد و از روی اختیار باشد افطار عمدی محسوب شده و موجب بُطلان روزه است و قضا و کفاره بر او واجب می‌شود و کفاره اش برای هر روزه، گرفتن ۶۰ روز روزه و یا اِطعام ۶۰ فقیر است.

اگر جنب عمدا در ماه رمضان تا اذان صبح غسل نکند، یا اگر وظیفه‌اش تیمم است تیمم ننماید، باید روزه آن روز را تمام کند و روزی دیگر را نیز روزه بگیرد، و بخاطر اینکه معلوم نیست آن روز قضا است یا عقوبت است، هم روزه آن روز از ماه رمضان را به قصد «ما فی‌الذمه» انجام دهد، و هم روزی که بجای آن روز روزه میگیرد، و قصد قضا نکند.

عمل زناشویی و نزدیکی با همسر در روزهای ماه مبارک رمضان برای افراد روزه دار حرام و موجب بطلان روزه آنها می‌شود. اما برای کسانی مثل مسافر و مریضی که شرعا روزه بر آن‌ها واجب نیست، اشکال ندارد. هم‌چنین در هیچ یک از شب‌های ماه مبارک رمضان حتی در شب‌های قدر، این عمل حرام نیست و هیچ اشکالی ندارد. {ولی به جهت احترام بهتر است ترک شود.}در هرحال در فرض سؤال بر هر یک از مرد و زن حکم افطار عمدى جارى است و علاوه بر قضای روزه؛ کفاره هم بر هر دو واجب می شود،که عبارت است از شصت روز روزه یا اطعام شصت فقیر و یا دادن شصت مَد طعام به شصت مسکین که سهم هر کدام یک مدّ {ده سیر گندم یا جو یا برنج} است.

سوالاتی که ممکن است برای شما هم پیش آید:

اگر شوهر با همسر خود در ماه رمضان آمیزش نماید و زن نیز به آن راضى باشد چه حکمى دارد؟

جواب: بر هر یک از آنان حکم افطار عمدى جارى است و علاوه بر قضا، کفّارِه هم بر هر دو واجب است.

حکم کسى که با آمیزش جنسى حرام (زنا) یا استمناء یا خوردن و نوشیدن حرام روزه خود را در ماهِ رمضان باطل نموده چیست؟

جواب: در فرض مرقوم باید شصت روز روزه بگیرد و یا شصت مِسکین را اطعام نماید و اکثر مراجع حکم به جمع کفاره داده‌اند).

اگر روزه‌ دار در ماه رمضان با همسر خود که روزه است جماع کند، چنانچه زن را مجبور کرده باشد، چه تکلیفی بر او واجب می شود؟

جواب: کفاره روزه خودش و روزه همسرش را باید بدهد (حتی اگر زن بعدا راضی شود).

اگر زن، شوهر روزه دار خود را به جماع مجبور کند، یا به کار دیگری که روزه را باطل می کند، آیا واجب است کفاره شوهرش را بدهد؟

جواب: واجب نیست کفاره روزه شوهر را بدهد.

در ماه رمضان رفتار همسران نسبت به همدیگر چگونه باشد ؟

مکروه است که زن و شوهر در روزهای ماه مبارک رمضان کارهایی همانند بوسیدن و لمس کردن و ملاعبه را انجام دهند، به خصوص برای کسانی که شهوت شان تحریک می شود.

 

برچسب ها: آمیزش جنسی ,
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه